Zijad Krnjić, član UO UIOBiH, govorio je za Dvogled o uticaju zabrane rada nedjeljom u FBiH na prikupljanje i raspodjelu indirektnih poreza i drugim posljedicama.
– Bosna i Hercegovina je pretežno jedinstven ekonomski prostor iako vlasti u RS-u definiranjem zakonskih i podzakonskih rješenja, različitih od FBiH, kontinuirano rade da to što više derogiraju. Kad se samo u jednom dijelu države, a to je u ovom slučaju FBiH, uvede tako radikalno rješenje kao što je zabrana rada nedjeljom koja je dan, uz subotu, u kojem se ostvaruju najveći prometi u maloprodaji, to će značajno narušiti ekonomske parametre, instalirati neravnopravnost poslovnih subjekata na tržištu na mnogo načina- jasan je Krnjić u odgovoru na pitanje da li će zabrana rada nedjeljom samo u FBiH uticati na prikupljanje i raspodjelu PDV-a.
Jedan radni dan u sedmici je 14 posto manje rada trgovačkih objekata u odnosu na konkurenciju u RS-u, što je ogroman udarac biznisu maloprodaje u FBiH. U ovom mjesecu provedbe te zabrane vidljivo je velikom broju građana da su nedjeljom ogromne gužve u maloprodajnim objektima RS-a, što znači da se značajan dio maloprodaje građana FBiH obavi u RS-u. U smislu provedbe sistema prikupljanja i raspodjele PDV- a, to znači da se krajnja potrošnja djelomično iz FBiH premješta u RS. Dakle, Republika Srpska će zbog ove zabrane ostvarivati veću krajnju potrošnju i dobijati više od indirektnih poreza nego što je dobijala do sada.
Da bi se tačno znalo koliko će FBiH izgubiti, a RS dobiti više prihoda od indirektnih poreza zbog zabrane rada nedjeljom, Krnjić smatra da za precizan izračun treba obaviti duža i kompleksnija istraživanja, ali misli da je jako blizu preciznim brojkama poređenje krajnje potrošnje kao dobrog i ispravnog parametra za raspodjelu prihoda od indirektnih poreza u BiH u trgovini za prvi mjesec primjene zabrane rada nedjeljom, i mjesec prije toga, dakle, oktobar i novembar 2024.
-S obzirom na to da Brčko ima fiksni procenat u raspodjeli od 3,55 posto svaki mjesec, interesantno je da je omjer krajnje potrošnje u trgovini između FBiH i RS u oktobru bio 63,85:32,6 posto, a u novembru 62,2:34,25 posto, znači značajan pad trgovine u FBiH u odnosu na RS. Treba podsjetiti da je primjena Zakona o zabrani rada nedjeljom počela 17.11, na pola novembra, a već je u ovolikom procentu uticala na smanjenje učešća FBiH u krajnjoj potrošnji u trgovini, a time u prometu u trgovini. Nije mi poznato da se desilo išta drugo što bi uticalo na promjenu omjera prometa u trgovinama na štetu trgovina u FBiH, a u korist prometa trgovina u RS-u- kaže Krnjić.
– Ove relativne brojke treba ponderisati sa učešćem krajnje potrošnje u sektoru trgovine, u odnosu na ukupnu krajnju potrošnju od 0,51 prosječno mjesečno i ponderom 2, jer je zabrana rada počela od polovine novembra. Kada te parametre primijenimo na ukupne prihode od indirektnih poreza u oktobru 2024, koji su iznosili 982 miliona KM, proizlazi da će FBiH gubiti, a RS dobijati 16.540.000 KM prihoda od indirektnih poreza mjesečno ili 198.500.000 KM, dakle, oko 200 miliona KM godišnje zbog zabrane rada nedjeljom- pojašnjava Krnjić.
Ističe da to nikako nije sav gubitak koji će zbog ove zabrane samo u FBiH imati privreda Federacije BiH.
-Navest ću samo još nekoliko primjera štete koja joj je nanesena, a to je gubitak trgovačke marže za trgovački sektor u približno istom iznosu kao što će FBiH izgubiti prihoda od indirektnih poreza. Zatim tu je pad prihoda kod mnogih uslužnih djelatnosti povezanih sa odlaskom ljudi u nedjeljnu kupovinu koje će imati privreda u FBiH zbog ovog zakona. Fiskalni gubitak će se preliti na realizaciju budžeta svih nivoa vlasti u FBiH.
Mislim da ovaj zakon treba što prije ukinuti kako bi se spriječile veće negativne posljedice- poručuje Krnjić.
The post Član UO UIOBiH Zijad Krnjić: Gubitak zbog neradne nedjelje 200 miliona KM appeared first on DVOGLED.