Islamofobno divljanje Dodika: “BiH ne postoji. Ne možete da prodate muslimansku istinu”

Ugledni britanski Guardian objavio je tekst s novim osvrtom na situaciju u Bosni i Hercegovini.

Članak je započet time da je elitna jedinica mađarske policije prešla granicu Bosne i Hercegovine u civilu, da bi se tek po dolasku u Banju Luku presvukli u uniforme i pozirali sa specijalcima MUP-a RS.

Akutna kriza

Novinar Džulijan Borger (Julian Borger) naveo je da je dolazak mađarskih policajaca, oko 300 njih, objavljen tek nakon što su njihovu prisutnost zabilježili lokalni mediji. Vlasti u Sarajevu o ovoj “trenerskoj” misiji nisu bile ni obaviještene.

Borger napominje da se njihov dolazak poklopio s osjetljivim političkim trenutkom: dan uoči izricanja presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, koji je 26. februara osuđen na godinu zatvora i šestogodišnju zabranu obnašanja javne funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Dodik je odbacio presudu kao “besmislenu”, tvrdeći da je Bosna i Hercegovina “prestala da postoji”, te poručio da se na tu presudu neće žaliti jer ne priznaje Sud Bosne i Hercegovine – iako su njegovi advokati ipak podnijeli žalbu. Odluka po toj žalbi očekuje se tokom ljeta, piše Borger.

U međuvremenu, Dodik i dalje donosi zakone koji efektivno blokiraju rad državnih institucija na teritoriji RS, a njegova politička retorika sve više podsjeća na otvoreni separatizam.

Guardian u tekstu navodi kako bi upravo ovo mogao biti trenutak kada dugogodišnja disfunkcionalnost Bosne prelazi u akutnu krizu – i to krizu s potencijalom da destabilizuje širi evropski prostor.

Borger navodi da je Dodik u posljednje dvije decenije usko povezan s Moskvom, gdje je u martu boravio već treći put u godini. U znak podrške, u Banju Luku je doputovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je presudu nazvao “nezakonitom i antidemokratskom”. Dvojica lidera su se ponovno susrela u Beogradu, netom prije nego što je Dodik otputovao u Rusiju.

Guardian podsjeća da je Dejtonski sporazum, koji je formalno zaustavio rat, zamrznuo sukob i podijelio BiH na dva entiteta, stvarajući nefunkcionalnu državu čije upravljanje počiva na etničkim principima i kompromisima. Borger naglašava da je Dodik taj sistem dodatno cementirao korupcijom, ucjenama i konstantnim prijetnjama secesijom.

Egzil ili prkos

Prema informacijama koje su potvrđene za Guardian, pripadnici mađarske specijalne jedinice su navodno bili spremni da u slučaju krajnje nužde evakuišu Dodika iz zemlje. Borger smatra da ovakva priprema za bijeg jasno govori o stepenu političke nesigurnosti u kojem se nalazi predsjednik RS. Ipak, još se ne zna hoće li Dodik izabrati egzil ili će nastaviti prkositi institucijama.

– To se još nije dogodilo, ali stručnjaci kažu da je Dodikov odlazak i dalje velika mogućnost: u posljednjih nekoliko mjeseci, porodica srpskog vođe obratila se visokom zapadnom dužnosniku kako bi pregovarala o uvjetima njegova odlaska – rečeno je Guardianu.

Jasmin Mujanović, bosansko-američki politički analitičar, izjavio je da je ovo “najopasniji trenutak u BiH od 1995.” i upozorio da kriza može završiti jedino njegovim hapšenjem ili eventualnim bijegom.

Britanski list dalje podsjeća na događaje iz aprila, kada su agenti SIPA-e pokušali uhapsiti Dodika, ali ih je policija RS u Istočnom Sarajevu zaustavila, nakon čega su se državni agenti povukli.

Bivši ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je da se Dodik suočava s jasnim izborom: da prihvati presudu i napusti svoju funkciju ili da je odbaci i izazove potencijalnu eskalaciju. Crnadak je, podsjeća Borger, podsjetio Dodika na vlastiti savjet koji je svojevremeno dao ratnim zločincima: “Ako voliš svoj narod, idi na sud i brani svoju nevinost”.

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), iako tvrdi da se još radi o političkoj, a ne bezbjednosnoj krizi, upozorava da Dodik ne pokazuje osobine odgovornog političara. Šmit je prošle sedmice izvijestio i Vijeće sigurnosti UN-a o pogoršanoj situaciji u zemlji. Međutim, reakcije nisu bile ohrabrujuće – ruski predstavnici su napustili salu dok je govorio, a članica Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Željka Cvijanović pokušala ga je diskreditirati optužujući ga za “diktaturu” i “represiju”.

Blokiranje sankcija

Na evropskom planu, Mađarska i Hrvatska i dalje blokiraju sankcije Dodiku, iako su SAD, Velika Britanija, Njemačka, Austrija, Poljska i Litvanija uvele pojedinačne mjere.

Borger zaključuje da ishod žalbenog postupka može označiti prekretnicu: ukoliko se presuda potvrdi, u RS-u bi mogli biti raspisani novi predsjednički izbori, a eventualna pobjeda opozicije mogla bi otvoriti prostor za obnovu europskog puta BiH, piše avaz.

You May Also Like
SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

Pripadnici SIPA-e u saradnji s Europolom od jutros provode akciju na području…
Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Na Facebook stranici bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića prenesena je njegova reakcija…

Pripadnici Oružanih snaga BiH spasili ženu: Odlučili smo da razbijemo vjetrobransko staklo

Nekoliko pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spasili su ženu koja je…
Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal Ždralić je 90-godišnji penzioner iz Bosne i Hercegovine koji ne prestaje…