Hashimoto sindrom: 2 ključne tvari koje trebate uvrstiti u prehranu

Postoje dvije hranjive tvari koje stručnjaci posebno izdvajaju zbog njihovih dobrobiti za štitnjaču

Hashimoto sindrom, poznat i kao Hashimotova bolest, autoimuno je stanje koje pogađa štitnjaču, vitalnu žlijezdu smještenu na prednjem dijelu vrata. Ova žlijezda igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma, tjelesne temperature, proizvodnje energije i drugih funkcija. Kod Hashimotovog sindroma imunološki sistem napada štitnjaču, što dovodi do smanjene proizvodnje hormona i simptoma poput umora, osjetljivosti na hladnoću, gubitka kose i promjena u težini,piše Avaz

Dijetetičari naglašavaju kako prehrana može igrati ključnu ulogu u upravljanju Hashimotovim sindromom. Dok je općenito važno birati nutritivno bogatu hranu poput voća, povrća, cjelovitih žitarica i zdravih masnoća, postoje dvije hranjive tvari koje stručnjaci posebno izdvajaju zbog njihovih dobrobiti za štitnjaču, a to su selen i vitamin D.

Selen
Selen igra važnu ulogu u regulaciji metabolizma hormona štitnjače. Istraživanja pokazuju da može smanjiti antitijela štitnjače i nivoe hormona TSH, što je korisno za osobe s Hashimotovim sindromom. Dnevna preporučena količina selena za odrasle iznosi 55 mikrograma, dok trudnice i dojilje trebaju nešto više. Prirodni izvori selena uključuju plodove mora, meso, perad, jaja, mliječne proizvode te obogaćene žitarice.

Vitamin D

Vitamin D ključan je za imunološku regulaciju i upravljanje autoimunim aktivnostima. Nedostatak ovog vitamina povezan je s autoimunim bolestima poput Hashimotovog sindroma, posebno kod žena. Preporučena dnevna doza vitamina D je 15 mcg, a prirodni izvori uključuju masnu ribu, jaja, sir, goveđe meso, gljive i obogaćene proizvode. Redovna izloženost sunčevoj svjetlosti također pomaže tijelu da proizvede vitamin D.

Stručna podrška
Prije uvođenja bilo kakvih promjena u svoj način života, prehranu ili režim vježbanja, uvijek se posavjetujte s liječnikom. Stručna podrška ključna je za prilagodbu individualnim potrebama i optimalno upravljanje zdravstvenim stanjem.

Dodatni savjeti za očuvanje zdravlja štitnjače
Osim pravilne prehrane, postoje i drugi ključni koraci koje možete poduzeti kako biste podržali zdravlje svoje štitnjače. Stručnjaci naglašavaju važnost sveobuhvatnog pristupa, koji uključuje:

• Davanje prednosti snu i odmoru

Nedostatak sna i hronični stres mogu pojačati upalu i dovesti do izraženog umora. Pobrinite se za kvalitetan san svake noći kako biste podržali svoje tijelo.

• Praćenje zdravstvenih vrijednosti

Redovne konsultacije s liječnikom ključne su za održavanje zdravih nivoa hormona štitnjače. Također, obratite pažnju na važne nutrijente poput joda, željeza, vitamina D i selena.

• Redovna tjelesna aktivnost

Redovita tjelesna aktivnost može smanjiti rizik od sekundarnih problema povezanih s Hashimotovim sindromom. Bez obzira na stanje, možete ostati fizički aktivni i uživati u sportu uz odgovarajuću prilagodbu.

• Razvijanje pozitivnog odnosa s hranom

Umjesto strogih dijeta, usredotočite se na uravnoteženu prehranu koja uključuje raznolikost i uživanje. Naglasak stavite na cjelovite namirnice, bez stresa i osjećaja krivice.

You May Also Like

Kraj novembra na sceni Jelićeve: Doživite sve čari pozorišta uz ove dvije predstave

Na kraju mjeseca novembra, na sceni Centra kulture i mladih Općine Centar…

Nisu Dubai, ali … – Ove praline od pistacije i bijele čokolade će vas oduševiti!

Ljubitelje pistacije ne treba previše nagovarati na isprobavanje novih deserata s dodatkom…

Novi napadi na Selenu Gomez: “Ona je bolesna osoba koja mrzi SAD”

​Pjevačica Selena Gomez nedavno je objavila snimak na kome plače zbog deportacije…

Zemlja se nakrivila preko 80cm – to se ne bi trebalo dešavati

Nedavna studija objavljena u časopisu Geophysical Research Letters otkrila je da ispumpavanje…