Stalna misija Izraela pri UN u Ženevi ocenila je te optužbe kao neutemeljene, pristrasne i bez kredibiliteta.
Komisija tvrdi da su određeni postupci izraelskih vlasti namerno otežavali ili onemogućavali Palestinkama da se brinu o svom reproduktivnom zdravlju, čime bi se dugoročno smanjila populacija Palestinaca u Gazi, što je jedno od genocidnih dela prema Rimskom statutu i Konvenciji o genocidu.
Prema izveštaju, ta akcija, zajedno sa porastom smrti trudnica usled ograničenog pristupa medicinskim sredstvima, predstavljaju zločin protiv čovečnosti – istrebljenje.
U Izveštaju se izraelske snage bezbednosti optužuju za zlostavljanje kao standardnu operativnu proceduru za kažnjavanje Palestinaca nakon napada koje je Hamas izveo na jug Izraela u oktobru 2023. godine.
Izrael je odbacio te optužbe.
“IDF (Izraelska vojska) ima konkretne smernice i politike koje nedvosmisleno zabranjuju takvo ponašanje”, saopštila je stalna misija Izraela pri UN i dodala da su njihovi procesi revizije u skladu sa medjunarodnim standardima.
Izrael je potpisnik Konvencije o genocidu i, prema odluci Međunarodnog suda pravde iz januara 2024. godine, naloženo mu je da preduzme mere za sprečavanje genocida tokom rata protiv Hamasa, dok, s druge strane, Izrael nije potpisnik Rimskog statuta, koji daje Medjunarodnom krivičnom sudu jurisdikciju da sudi za pojedinačne slučajeve genocida i zločina protiv čovečnosti.
Južna Afrika je podnela tužbu protiv Izraela zbog genocida u Gazi pred Međunarodnim sudom pravde, prenosi b92.