Javašluk u KCUS-u: 13 ljekara bilo u Beču, ostavili bolesne! Nema ko uraditi CT

AUTOR: Hayat.ba

Možete li zamisliti najveću zdravstvenu ustanovu jedne države – simbol medicinske izvrsnosti, mjesto gdje bi svaki pacijent trebao osjetiti sigurnost i nadu – a da u njoj nema osnovnih lijekova? Da nedostaje higijenskih rukavica? Da bolesna djeca leže u poderanim, prljavim posteljinama, dok im roditelji donose kapi i terapije koje je do jučer osiguravala bolnica?
Ne morate zamišljati. Dobro došli na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu.
Ono što bi trebalo biti srce zdravstvenog sistema BiH danas je postalo simbol sistemskog rasula, privatnih interesa i krajnjeg nemara. I dok se rukovodstvo hvali “odličnim rezultatima” i “racionalizacijom troškova”, stvarnost na terenu izgleda kao scena iz bolničkog horora.

Porod bez povjerenja

Na Ginekološko-akušerskoj klinici, žene donose novi život na svijet. A s njim – i strah. Ne samo za sebe, već i za svoje tek rođene bebe. Jer, kako nam svjedoče mnogi, infekcije nisu rijetkost. Higijenski uslovi su katastrofalni, a povjerenje – odavno iskrvarilo.

Zamislite da rađate i pitate se hoće li vaše dijete odmah završiti na antibiotiku, jer je u sali bakterija više nego opreme”, kaže nam izvor s dugogodišnjim stažom na KCUS-u, koja želi ostati anonimna.

Naš izvor iz KCUS-a tvrdi: “Nije tačno da nema doktora. Ima ih. Ali ne žele raditi”. Zašto? Jer, navodno, sve što mogu – odrađuju u privatnim klinikama. Tamo gdje ih pacijenti moraju platiti. Debelo.
U javnoj ustanovi vlada šutnja, pasivnost i čekanje. A pacijenti – čekaju mjesecima. Godinama.

CT nalaz? Šest mjeseci. MR? Godinu dana. Biopsija bubrega za dijete? Nema je – nije potpisan ugovor. Patologija ne radi sve analize. Odgovornost? Ne postoji.
A da stvar bude gora, nedavno je čak 13 doktora s Radiologije otputovalo na kongres u Beč. Svi zajedno. Kao da su na maturalnoj ekskurziji. Doktori su šetali po Beču, a u Sarajevu – pacijenti nisu imali kome otići. Posljedice tog odsustva – traju mjesecima.

Zdravstveni sistem u BiH odavno je bolestan. Ali KCUS, koji bi trebao biti lider u liječenju, pretvorio se u instituciju nemoći i nebrige.

I dok vlasti šute, a menadžment se bavi promocijama i marketingom, obični ljudi traže spas gdje god ga mogu naći – kod privatnika, preko granice, na kredit, iz očaja.

Bolnica u kojoj nema lijekova, nema posteljine, nema kontrole, a ima kongresne izlete, privatne profite i tišinu iznad svega, više nije mjesto nade. To je simbol nepravde prema svakom građaninu koji je ikada uplatio zdravstveno osiguranje u nadi da će ga to zaštititi.
I zato, dok ginekološke sale mirišu na strah umjesto na život, a roditelji plaćaju terapiju koju su im obećali iz javnog fonda, jedno pitanje ostaje: Koliko još mora propasti – da bismo priznali da se sistem velikom brzinom urušava?

The post Javašluk u KCUS-u: 13 ljekara bilo u Beču, ostavili bolesne! Nema ko uraditi CT appeared first on DVOGLED.

You May Also Like
SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

Pripadnici SIPA-e u saradnji s Europolom od jutros provode akciju na području…
Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Na Facebook stranici bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića prenesena je njegova reakcija…

Pripadnici Oružanih snaga BiH spasili ženu: Odlučili smo da razbijemo vjetrobransko staklo

Nekoliko pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spasili su ženu koja je…
Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal Ždralić je 90-godišnji penzioner iz Bosne i Hercegovine koji ne prestaje…