Kina je u četvrtak rano ujutro započela svoju prvu misiju prikupljanja uzoraka s asteroida lansiranjem bespilotne letjelice Tianwen-2, čime bi ova rastuća svemirska sila mogla postati treća zemlja u svijetu koja je uspješno donijela netaknute uzorke s asteroida na Zemlju.
Raketa Dugi marš 3B uzletjela je oko 1:31 po lokalnom vremenu s lansirnog centra u Sjičangu, noseći letjelicu Tianwen-2. Tokom naredne godine, sonda će se približiti malom asteroidnom tijelu blizu Zemlje poznatom kao 469219 Kamoʻoalewa, koje se nalazi na udaljenosti od oko 16 miliona kilometara.
Kineska državna novinska agencija Sinhua potvrdila je uspješno lansiranje, nazvavši ga “potpunim uspjehom”. Prema planu, Tianwen-2 bi trebao stići do asteroida u julu 2026. godine, dok se povrat kapsule s prikupljenim uzorcima na Zemlju očekuje u novembru 2027.
Rastuće ambicije
Ova misija još je jedan pokazatelj brzog razvoja kineskog svemirskog programa, koji je u proteklim godinama zabilježio niz značajnih uspjeha – od spuštanja robota na tamnu stranu Mjeseca, preko izgradnje vlastite svemirske stanice u Zemljinoj orbiti, do planova za slanje ljudi na Mjesec do 2030. godine.
Prvu uspješnu misiju prikupljanja uzoraka s asteroida izvela je japanska letjelica Hayabusa 2010. godine. Japan je to ponovio 2019. misijom Ryugu, a Sjedinjene Američke Države su 2020. godine realizirale svoju prvu takvu misiju, OSIRIS-REx, koja je donijela uzorke s asteroida Bennu.
Bliski susjed Zemlje
Asteroid Kamoʻoalewa poznat je kao kvazi-satelit Zemlje, jer se već oko stotinu godina kreće oko Sunca u orbiti sličnoj Zemljinoj, prema podacima NASA-e. Njegov promjer se procjenjuje između 40 i 100 metara.