Kolegij SDA: Nema razgovora o derogiranju postignutih reformi i već ranije donesenih zakona, odbacujemo kao potpuno neprihvatljive zahtjeve HDZ-a o dodatnoj etničkoj i teritorijalnoj podjeli BiH

Stranka demokratske akcije (SDA) oglasila se saopćenjem nakon sjednice Kolegija na kojoj su, kako navode, razmatrani ključni politički procesi i aktuelna dešavanja u Bosni i Hercegovini.

U saopćenju se ističu tri ključna zaključka koji se odnose na djelovanje Milorada Dodika, zahtjeve HDZ-a te zakonske izmjene u oblasti pravosuđa.

1. Nakon što je dobio odgovor domaćih i stranih političkih aktera, OHR-a i bh. pravosuđa, i ostao usamljen u svojim separatističkim politikama, Milorad Dodik se pokušava predstaviti kao političar koji poziva na dijalog i dogovor. Sastanku koji je pokušao održati 14. maja u Doboju niko se nije odazvao, a stavovima iznesenim u 80-minutnom obraćanju u NSRS 21. maja niko ne vjeruje. Licemjerno je pozivati se na Ustav i Dejtonski mirovni sporazum, a istovremeno brutalno nasrtati na ustavno uređenje Bosne i Hercegovine, kršiti zakone, negirati institucije, negirati državnost Bosne i Hercegovine, negirati genocid i vrijeđati Bošnjake. Licemjerno je pozivati na suverenitet BiH i u isto vrijeme provoditi odluke Svesrpskog sabora, usvojene u susjednoj zemlji koja je presuđena za učešće u genocidu počinjenom u BiH, ili pozivati na borbu za slobodu i otpor dominaciji, a držati tri decenije Hrvate i Bošnjake u RS-u u stanju potpune obespravljenosti i aparthejda.

Upozoravamo režim Milorada Dodika i njegove nalogodavce iz Beograda da su dužni poštivati ustavni poredak Bosne i Hercegovine, Dejtonski mirovni sporazum i sve njegove anekse. Ukoliko nastave destabilizirati situaciju, moraju imati na umu da će biti dovedeno u pitanje postojanje entiteta RS koji egzistira isključivo na osnovu Ustava BiH.

SDA neće pristati ni na kakve razgovore o derogiranju postignutih reformi i već ranije donesenih zakona. Istovremeno, insistirat ćemo na provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, te ispunjavanju prioriteta Evropske komisije, među kojima su i oni koji traže supremaciju države nad entitetima i  uklanjanje blokada i veta. 

2. Kolegij SDA odbacuje kao potpuno neprihvatljive zahtjeve HDZ-a o dodatnoj etničkoj i teritorijalnoj podjeli Bosne i Hercegovine, takozvanoj federalizaciji, koja podrazumijeva formiranje novih entiteta u Bosni i Hercegovini.

Takve politike su već pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju presuđene kao udruženi zločinački poduhvat, a njegovi akteri osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Politički predstavnici Hrvata u Bosni i Hercegovini, suprotno tvrdnjama o ugroženosti, ustvaruju više prava nego što im je to Ustavom i zakonima garantovano. Umjesto ustavne i zakonske proporcionalne zastupljenosti, u većini institucija imaju paritet.

Štetna je i jednostrana podrška Republike Hrvatske retrogradnim politikama koje su u suprotnosti sa evropskim principima i standardima. Zabrinjavajuća je izjava ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordana Grlića Radmana kojom zagovara segregacijski model „dvije škole pod jednim krovom“ u cijeloj FBiH. Još više zabrinjava šutnja ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića koji je prešutio skandalozni istup. Zagovaranje takvih politika samo dodatno komplikuje odnose Bošnjaka i Hrvata u Bosni i Hercegovini.

3. Zakoni o Sudu BiH koji bi se u ovoj sedmici trebali naći u parlamentarnoj proceduri stvaraju pravnu nesigurnost u Bosni i Hercegovini i produbljuju diskriminaciju.

Zahtjev iz Mišljenja Evropske komisije za usvajanje Zakona o sudovima BiH, kojim bi se predvidjelo formiranje vrhovnog suda BiH, vladajuće stranke očigledno koriste kao izgovor za nova popuštanja i pogodovanja destruktivnim politikama i pojedincima.

Usvajanje zakona kojim bi se formiralo Apelaciono odjeljenje Suda BiH kao zasebne institucije, bez istovremenih izmjena Zakona o Tužilaštvu BiH, rezultiralo bi pravnom anarhijom s obzirom da Tužilaštvo BiH u tom slučaju ne bi bilo nadležno za zastupanje krivičnog postupka pred novoosnovanom institucijom.

Reduciranje postojećih ovlasti Suda BiH u borbi protiv korupcije, oduzimanje nadležnosti davanja konačnih i pravno obavezujućih stavova u primjeni zakona BiH, kao i davanja praktičnih uputstava za primjenu materijalnog krivičnog prava iz oblasti ratnih zločina, te zakonsko utemeljenje diskriminacije kojoj su izložene žene sa hidžabom, je potpuno neprihvatljivo.

SDA je u potpunosti opredijeljena za evropski put i provođenje svih nužnih reformi na tom putu, ali nikada neće pristati da se pod tim izgovorom usvajaju zakoni i odluke koji slabe državne institucije i  i ugrožavaju vladavinu prava.

The post Kolegij SDA: Nema razgovora o derogiranju postignutih reformi i već ranije donesenih zakona, odbacujemo kao potpuno neprihvatljive zahtjeve HDZ-a o dodatnoj etničkoj i teritorijalnoj podjeli BiH appeared first on DVOGLED.

You May Also Like
SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

Pripadnici SIPA-e u saradnji s Europolom od jutros provode akciju na području…
Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Na Facebook stranici bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića prenesena je njegova reakcija…

Pripadnici Oružanih snaga BiH spasili ženu: Odlučili smo da razbijemo vjetrobransko staklo

Nekoliko pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spasili su ženu koja je…
Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal Ždralić je 90-godišnji penzioner iz Bosne i Hercegovine koji ne prestaje…