Skoro svaki mjesec, neka nova dijeta ili prehrambeni proizvod preplave društvene mreže. Iako se pravila i savjeti konstantno mijenjaju, jedno ostaje nepromijenjeno, a to je želja za poboljšanjem zdravlje, forme i općenito kvalitete života.
Posljednjih godina sve više pažnje privlači tzv. “lion – lavlja” dijeta – izuzetno restriktivan način prehrane koji se temelji isključivo na konzumaciji crvenog mesa, uz dodatak vode i soli. Sve druge namirnice potpuno su isključene.
Ovakav nesvakidašnji režim prehrane osmislila je i popularizirala influenserica Mikhaila Peterson, koju na Instagramu prati više od 900.000 ljudi, promovirajući ga kao rješenje za razne zdravstvene probleme – od hroničnog umora i probavnih smetnji do intolerancije na hranu. I dok neki korisnici tvrde da su primijetili pozitivne promjene poput manjeg osjećaja upale i boljeg raspoloženja, nutricionisti upozoravaju na niz ozbiljnih nedostataka. Dijeta je vrlo siromašna vitaminima, mineralima i vlaknima. Dugoročno, takav način prehrane može narušiti zdravlje.
Kako fukcionira “lavlja” dijeta?
U “lion” dijeti dozvoljeno je jesti isključivo meso životinja poput goveda, ovaca, jelena, koza ili bizona, uz vodu i so. Ideja je eliminirati sve druge namirnice, kako bi se smanjile moguće reakcije tijela na hranu. Nakon određene faze, koja nema striktno trajanje, počinje se s postupnim vraćanjem pojedinih namirnica, da bi se identificirali eventualni uzroci tegoba.
Ali, ovako ekstremna isključivost sobom nosi ozbiljne rizike – nedostatak ključnih nutrijenata poput vitamina, vlakana i minerala može oslabiti imunitet, probavu, zdravlje kostiju. Praktična provedba dijete također je vrlo zahtjevna – stroga pravila otežavaju društveni život i planiranje obroka izvan kuće.
Je li “lavlja” dijeta zaista korisna?
Iako eliminacijski pristupi prehrani ponekad mogu pomoći u prepoznavanju intolerancija, “lion” dijeta je jednostavno preekstremna da bi bila dugoročno održiva ili sigurna. Ideja o “resetiranju” organizma i pronalasku problematičnih namirnica ima svoju logiku, ali uz ovako ozbiljna ograničenja, ona dolazi s velikim rizicima.
Zato se umjesto samostalnog eksperimentiranja s dijetama ovakvog tipa, preporučuje konsultacija s nutricionistom ili ljekarom.