Logori HVO-a u kojima je mrvljen čovjek

Za ratne zločine počinjene u općini Čapljina do sada je na osam sudova osuđeno 27 pripadnika HVO-a i HOS-a i dva logoraša. Izrečeno im je više od 200 godina zatvora. Haški tribunal je i za zločine u ovoj općini oglasio krivima Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Brunu Stojića, osudivši ih na 111 godina. U presudi sudsko vijeće Haškog tribunala konstatuje da je HVO tokom ljeta 1993. nasilno raselio djecu, žene i starce bošnjačke nacionalnosti iz Čapljine, Domanovića, Počitelja, Lokava, Višića i s Bivoljeg Brda, a njihove kuće opljačkali i spalili džamije u Višićima i Lokvama, piše Stav.

U tački 2090 presuda Prliću i ostalima kaže: “Vijeće se uvjerilo da su 16. jula 1993. pripadnici HVO-a, od kojih su neki bili pripadnici 1. brigade ‘Knez Domagoj’, a neki 3. satnije 5. bojne Vojne policije, učestvovali u hapšenju 12 muškaraca Muslimana u selu Bivolje Brdo, koje su zatim pobili, spalili njihova tijela i zakopali u blizini napuštenog rudnika boksita na Bivoljem Brdu.” To su: Halil Šoše, Mustafa Đonko, Safet Đonko, Mustafa Torlo, Ahmet Torlo, Ibro Trbonja, Bećir Trbonja, Hilmo Mrgan, Bećir Mrgan, Džemal Elezović i Ibro Rahimić.

Tačka 2105: “Vijeće konstatuje da su oko 13. jula 1993. Dženita i Sanela Hasić, dvije mlade žene od 17 i 23 godine, ubijene snajperskim hicima dok su se nalazile na glavnoj cesti u Domanovićima. Naime, dok nije bilo borbi u selu, Ramiza Hasić kretala se u pravcu Glavice sa svoje dvije kćeri, Dženitom i Sanelom, kada je Sanela pogođena metkom iz snajperskog oružja i srušila se u kanal pokraj puta, prije mostića koji vodi ka kući susjeda. Mlada žena je još disala u trenutku kada je njena sestra Dženita Hasić također pogođena metkom iz vatrenog oružja – u lijevu nogu i glavu – i srušila se mrtva na cestu, ispred kuće susjeda…”

Žene, djeca i starci bošnjačke nacionalnosti zatočeni su u logor “Silos”, a muškarci od 18 do 60 godina u logorima “Dretelj” i “Gabela”.

ZLOČINI NAD SRBIMA

Logor “Dretelj” prvo je kontrolirao HOS i u njemu su zatvarali civile srpske nacionalnosti. Sud BiH u dvije je presude oglasio krivima pet pripadnika HOS-a za zločine u “Dretelju”. Ivan Medić i Tonči Rajić osuđeni su na 12, odnosno 2 godine zatvora. Presuda kaže da je Ivan Medić u junu 1992. silovao ženu srpske nacionalnosti, te da je istog mjeseca, zajedno s R. M., palicom po rukama tukao drugu, te da su joj zabadali igle pod nokte i svijećom zapalili kosu. Tonči Rajić u augustu 1992. pokušao je ubiti jednu zatočenicu, ali je jedan vojnik uspio uhvatiti cijev puške i meci su se zarili u plafon. Na optužnici su bili i Miroslav Hrstić i Miljenko Nogolica, ali su oni nedostupni pravosudnim organima Bosne i Hercegovine.

I u drugoj presudi našao se Ivan Medić, osuđen je na 7 te mu je izrečena jedinstvena kazna od 14 godina zatvora. Istom presudom osuđeni su i Ivan Zelenika i Edib Buljubašić na po 6 godina, a Marina Grubišić Fejzić na 5, dok je Srećko Herceg oslobođen. Presuda je pravosnažna od 22. septembra 2016. Pošto je na Kantonalnom sudu u Zenici osuđen na 34 godine zbog ubistva oca i portira jednog zeničkog preduzeća i pokušaja ubistva još jedne osobe, Edibu Buljubašiću izrečena je jedinstvena kazna od 34 godine. Ivan Zelenika prvostepenom presudom Kantonalnog suda u Mostaru od 25. oktobra 2021. osuđen je na 3 godine za ratne zločine u Mostaru.

Pripadnici HOS-a i u zemljama Evropske unije suđeni su za zločine počinjene u “Dretelju”. Vrhovni sud Kraljevine Norveške 2011. osudio je Mirsada Repka na 8 godina zatvora. Kao major HOS-a, Repak je protuzakonito lišio slobode 13 civila srpske nacionalnosti i odveo ih u logor. Nakon ubistva Blaža Kraljevića, komandanta HOS-a, Repak je prešao u komandu HVO-a, gdje je bio glavni vojni inspektor za Hercegovinu. Krajem 1993. hrvatske tajne službe sklonile su ga u Norvešku. Ahmeta Makitana sklonile su iste službe iste godine u Švedsku. On je priznao da je, kao stražar u “Dretelju”, u ljeto 1992. mučio 21 civila srpske nacionalnosti i Okružni sud u Stockholmu osudio ga je na 5 godina zatvora.

Za zločine nad civilima srpske nacionalnosti osuđen je i jedan pripadnik HVO-a. Sud BiH Edina Sakoča je osudio na 5 godina zatvora. On je, s vojnikom HVO-a zvanim Boban, 10. jula 1992. odveo civila T. Č. iz kuće Miška Đuraškovića i predao ga policiji u zgradi stare pošte u Čapljini. Vratili su se oko 3:00, znajući da su u kući majka i tetka odvedene T. Č. “Gdje su one?”, upitao je Boban i zapucao, ubivši Cvijetu Čučak i Vasiliju Ekmečić. Iznijeli su tijela pred kuću, a Boban ih je polio benzinom i zapalio, igrajući oko njih i uzvikujući: “Gorite, četnikuše!” Presuda je pravosnažna od 2. aprila 2018.

UŽASI “DRETELJA”

Za zločine u logoru “Dretelj” Sud BiH osudio je i dvojicu pripadnika HVO-a. Dražen Mikulić bio je vojni policajac i osuđen je na godinu i po zatvora. Krajem jula 1993. učestvovao je u surovom premlaćivanju Envera Grebovića, a kada je ovaj pao na koljena, Mikulić ga je grlićem razbijene flaše prerezao preko prsa, sagnuo se i pio krv. Rekao je: “Napio sam se balijske krvi.” Presuda je pravosnažna od 10. aprila 2014.

Ivo Raguž osuđen je na 3 godine. Kao član HVO brigade “Knez Domagoj”, u augustu 1993, s Antom Krešićem i više vojnih policajaca, učestvovao je u premlaćivanju zatočenih civila Semira Balavca, Edina Đulića, Medina i Selvedina Kaplana. Ante Krešić im je na ruke i uši uključivao elektrošokove pomoću poljskog telefona, od čega bi padali i krv bi im šiknula na nos i usta, a kada je Semir Balavac pao, Ivo Raguž mu je u nos i usta gurao sol. S njim na optužnici bio je i Veselko Raguž, ali je on oslobođen. Presuda je pravosnažna od 10. novembra 2015. Ante Krešić ranije je izveden pred Kantonalni sud u Mostaru i osuđen na 2 godine i 6 mjeseci, a presuda je pravosnažna od 7. aprila 2010.

Pored Ante Krešića, Kantonalni sud u Mostaru za zločine u logoru “Dretelj” osudio je još četvoricu pripadnika HVO-a. Frano Vulić osuđen je na 10 godina jer je, kao pripadnik III satnije V bojne Vojne policije, 14. jula 1993. pucao kroz prozor hangara i ubio Omera Duvnjaka, Izeta Duvnjaka i Hasana Duvnjaka. Presuda je pravosnažna od 2. jula 2014.

I Mijo Banović i Gojko Granić bili su vojni policajci, osuđeni su na 2,5 godine, odnosno na 2 godine zatvora. Banović je u augustu 1993. učestvovao u premlaćivanju šestorice zatočenih civila, koji su potom prisiljeni da goli leže na betonu i gledaju u sunce, a onda da jedni drugima skaču po stomaku. Granić je u junu 1993, s dvojicom vojnika HVO-a, tukao jednog zatočenika, a onda naredio da ga zatvore u samicu. Početkom augusta 1993. ispred jednog od zatočenika postrojenih pred samicama s nekakvog papirića pročitao je ime njegovog sina, a kada se ovaj suzdržao od bilo kakve reakcije, znajući da ga provocira, udario ga je puškom u stomak i naredio jednom vojniku da ga nastavi tući, tukli su ga sve dok nije izgubio svijest. Kada se osvijestio, pitao ga je gdje mu je puška i nastavio ga tući, a kada je ovaj rekao da jedan drugi zarobljenik može potvrditi da on nije imao pušku, Granić je premlatio i tog zatvorenika. Presuda je pravosnažna od 8. januara 2015.

Niko Lovrić priznao je krivicu i osuđen je na godinu zatvora. On je, kao zapovjednik voda III bojne Vojne policije HVO-a, u noći s 30. juna na 1. juli 1993. u Neumu lišio slobode pet civila bošnjačke nacionalnosti. Po dolasku do kamiona parkiranog pred zgradom Opštine, oko kojeg su bili raspoređeni naoružani pripadnici Vojne policije i HVO-a, civili su natjerani da se popnu na kamion u kojem su već bili drugi civili bošnjačke i srpske nacionalnosti, pa je pripadnicima HVO-a naredio da kamion krene za automobilom koji je on vozio, a da iza kamiona krenu druga vozila s vojnicima HVO-a, i tako ih je odvezao i predao u logor “Dretelj”. Presuda mu je izrečena 13. septembra 2018. Zatvorsku kaznu zamijenio je novčanom od 36.500 KM, kako je to potvrdila Elvira Mešić, službenica za informisanje Kantonalnog suda u Mostaru.

Za premlaćivanje u logoru “Dretelj” osuđena su i dva zatočenika koja su se stavila na stranu HVO-a. Ado Alagić 2016. priznao je krivicu i Kantonalni sud u Mostaru mu je izrekao kaznu od 1 godine i 6 mjeseci, a Refik Sarić osuđen je na 8 godina u Danskoj.

ZLOČINI U GABELI

Jedno ime povezuje sve logore u Hercegovini. To je Džeki Arklov, plaćenik HVO-a. On je u novembru 2006. priznao krivicu pred sudom u Švedskoj, koji ga je ranije osudio na doživotni zatvor zbog ubistva dvojice švedskih policajaca. Pamte ga logoraši iz “Dretelja”, “Heliodroma”, “Gabele”… Tukao je ljude do smrti.

I Željko Rodin osuđen je za zločine u više logora. Njega je Županijski sud u Splitu prvostepenom presudom od 5. marta 2020. osudio na 3 godine i 10 mjeseci jer je, kako stoji u optužnici Tužilaštva BiH iz 2012, kao isljednik Sigurnosno-informativne službe brigade HVO “Knez Domagoj”, u logorima “Dretelj”, “Gabela” i “Silos” učestvovao u ispitivanju, fizičkom zlostavljanju, ubistvu, povredi tjelesnog integriteta, ličnog dostojanstva, uvredljivim i ponižavajućim postupcima, nečovječnom postupanju prema civilima i pljačkanju imovine. Istom presudom njegov kolega, isljednik Marinko Marić, osuđen je na 4,5 godine zatvore. Optužnica Tužilaštva BiH iz 2006. tereti ga da je 10. augusta 1993. u logoru “Gabela”, nakon ispitivanja dvojice zatvorenika, naredio da jednog od njih, iako je u besvjesnom stanju, napukle lobanje, ležao u lokvi krvi, iznesu ispred zgrade i iz plastičnih boca sipaju mu vodu usta, uslijed čega je čovjek preminuo. U optužnici stoji i da je 30. septembra 1993, skupa s Nikolom Andrunom, učestvovao u premlaćivanju i mučenju jednog zatvorenika. Predmet se nalazi na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske od 2. novembra 2020. i još nije donesena drugostepena presuda, stoji u odgovoru Jasne Veršić, službenice za informisanje za kaznenu granu sudovanja Županijskog suda u Splitu, od 29. aprila 2022.

Nikola Andrun bio je zamjenik upravnika logora “Gabela“. Pred Sudom BiH osuđen je na 14 godina. On je 13. juna 1993, s Marinkom Marićem, surovo premlatio zatočenika Džemala Topića, a krajem jula odveo je Topića i još nekoliko zatočenika u vojarnu u Čapljinu, gdje su bili premlaćeni, da bi ga i u augustu premlatio. U augustu je odveo iz hangara Hivziju Dizdara, a narednog mjeseca i Mirsada Žuju, njihova tijela pronađena su 1996. s ustrijelnim ranama na potiljku. U septembru je, skupa s Marinkom Marićem, u dva navrata, tražeći od njega novac, surovo premlatio Mirsada Omanovića. Istog je mjeseca, skupa s Boškom Previšićem, upravnikom logora “Gabela”, izveo više zatočenika i predao ih vojnicima HVO-a Mati Brajkoviću, Miletu Nogulici i drugima, a ovi su ih premlatili. Tridesetog septembra je Mirzu Čolakovića, zajedno s Marinkom Marićem, isljednikom SIS-a, i stražarom Almirom Kudrom zvanim Hogar, davio kaišem i gušio vodom. Početkom oktobra Marinko Marić i on su odveli zatočenika Enesa Bratića u Policijsku stanicu Čapljina, gdje su ga tukli zajedno s policijskim isljednikom Vladom Rajićem. U oktobru je, skupa s nekolicinom pripadnika HVO-a, izvukao iz hangara Aliju Čolakovića, te su ga premlatili nasmrt. Presuda je pravosnažna od 13. januara 2014.

Kantonalni sud u Mostaru osudio je dvojicu pripadnika HVO-a za zločine u “Gabeli”. Luka Perić osuđen je na 2 godine jer je u prvoj polovini jula 1993. doveo dvojicu pripadnika HVO-a pred hangar i zovnuo jednog civila bošnjačke nacionalnosti. Rekao je onoj dvojici da je to taj kojeg traže, a civilu da nikada više neće raditi u svojoj radionici. Odveli su ga iza hangara i premlatili ga kocem, dok je Perić sve posmatrao. Onda su zovnuli zatočenike i naredili im da ga vuku po cesti do hangara. Sredinom jula 1993, skupa s tri do pet pripadnika HVO-a, došao je pred hangar “tri”, gdje je bilo i zarobljenih vojnika ARBiH i naredio da izađu svi oni koji su bili na Gubavici. Izašla su četvorica. Jednom su naredili da iz zaleta tri puta udari glavom u željeznu cisternu i da s podesta visine metar i po skoči na glavu na beton. On je to učinio, a oni su ga nastavili tući bejzbolskim palicama sve dok nije izgubio svijest. Naredio je tada i drugom da skoči s onog podesta na glavu. Ovaj je to odbio. Tukli su ga sve dok nije izgubio svijest. Onda su i trećem naredili da skoči s podesta. Ovaj je to učinio, ali se u padu dočekao na ruke. Naredili su mu da ponovi, a dva vojnika su mu ruke savila iza leđa. Skočio je. Perić ga je pozvao i naredio mu da spusti ruke niz tijelo i da ih ne smije podizati. Udarao ga je štapom po glavi. Od trećeg udarca zatočenik je izgubio svijest. Nepoznati vojnik je tada naredio i četvrtom da skoči s podesta. Ovaj je to učinio, a oni su ga udarali kundacima sve dok nije izgubio svijest. Presuda je pravosnažna od 23. januara 2014.

Zvonko Trlin osuđen je na godinu i po zatvora. On je 15. oktobra 1993. u kasarni HVO-a “Božan Šimović” u Grabovini pored Čapljine, gdje su se nalazili civili bošnjačke nacionalnosti dovedeni iz logora “Gabela”, zajedno s drugim pripadnikom HVO-a, tukao jednog civila. Izbili su mu dva zuba. U trenutku kada je civil klečao, Trlin mu je nožem pokušao odsjeći uho, ali ga je drugi vojnik spriječio. Tukli su ga oko sat vremena i bio je sav u krvi. Presuda je pravosnažna od 15. juna 2005.

BJEGUNCI OD PRAVDE

Za zločine na području općine Čapljina, pored optužnice protiv pripadnika HOS-a Miroslava Hrstića i Miljenka Nogolice, koji se nalaze u bjekstvu, aktuelne su i četiri optužnice protiv petorice pripadnika HVO-a i jednog zatočenika. Četvorica su u bjekstvu. Optužnica potvrđena pred Sudom BiH 2014. tereti Ivana Ančića da je kao upravnik imao potpun nadzor nad logorom “Dretelj”, gdje je bilo zatvoreno oko 2.000 civila bošnjačke nacionalnosti s područja Stoca, Čapljine, Prozora, Neuma, Mostara i Ljubuškog. Ančić živi u Splitu i odrekao se bosanskohercegovačkog državljanstva. Iste godine Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv Vide Palamete. Tereti ga da je, kao komandir smjene u “Dretelju”, učestvovao u zlostavljanju zatočenih civila. Nedostupan je. Prošle godine mediji su pisali da je zaposlen u luci u Pločama.

Nedostupan je i Boško Previšić. Kantonalno tužilaštvo u Mostaru 2005. podiglo je optužnicu koja ga tereti da je, kao upravnik logora “Gabela”, poticao čuvare da muče zatočenike i da ih je i sam zlostavljao. U optužnici stoji da je 2. oktobra 1993. pucao u devetnaestogodišnjeg Mustafu Obradovića, jer je prekršio njegovu zapovijed po kojoj se zabranjuje zatočenicima, koji su svakodnevno tjerani na prisilan rad, da unose kruh u logor. Optužen je i da nije spriječio sedam ubistava zatočenika logora. Tereti ga i da je skrivao zatočenike kada su službenici Crvenog krsta posjetili logor. Živi u Vinkovcima.

Kantonalni sud u Mostaru 2017. potvrdio je optužnicu protiv Ade Alagića, Mate Brajkovića i Zihnije Šahinovića, koja ih tereti za zločine u logoru “Gabela”. Brajković i Šahinović izjasnili su se u decembru prošle godine da nisu krivi, a Ado Alagić je nedostupan. Alagić je 2016. pred Kantonalnim sudom u Mostaru priznao da ja kao zatočenik u logoru “Dretelj” tukao zatočenike i osuđen je na godinu i po zatvora.

OSLOBOĐENI OPTUŽBI I SUMNJI

U maju 2014. u SAD-u je uhapšen Zdenko Jakiša, osumnjičen da je u Čapljini počinio ratni zločin. U februaru 2016. odobreno je izručenje, ali je, kako su to u oktobru 2020. pisali neki mediji, postupak protiv njega obustavljen. Navodno je Jakišin advokat Petar Puljić poslao medijima obavijest Kantonalnog tužilaštva Mostar, u kojoj se navodi kako se “obustavlja istraga vođena protiv Zdenka Jakiše, a zbog osnova sumnje da je počinio kazneno djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva (ubistvo Ahmeta Bašića i Emine Bašić), s obzirom na to da nema dovoljno dokaza da je počinio kazneno djelo za koje je vođena istraga”. Iz Tužilaštva HNK-a nisu u zakonskom roku odgovorili na naše pitanje da li mogu potvrditi ovu informaciju.

Na haškoj listi u kategoriji “A”, koju su mediji nedavno objavili, a na kojoj se nalaze imena osoba za koje, po mišljenju haških istražitelja, ima dovoljno dokaza za podizanje optužnice za ratne zločine, nalaze se i imena dvojice osumnjičenih za zločine na području Čapljine.

Pored Srećka Hercega i Veselka Raguža, optužbi za zločine u općini Čapljina oslobođena su još petorica pripadnika HVO-a. Sud BiH oslobodio je Nikolu Zovka, komandira Policijske stanice u Čapljini, Petra Krndelja, njegovog pomoćnika za uniformisanu policiju, Krešu Rajića, komandira voda Vojne policije HVO-a, i Ivicu Ćuturu, operativnog radnika za pozorno-patrolnu djelatnost. Sudsko vijeće utvrdilo je da je HVO 28. jula 1993. izveo akciju na selo Čeljevo i da su ubijena tri civila – Nerman Veledar, Amel Veledar i Edin Veledar, ali nije utvrđeno da su u njoj učestvovali optuženi, izuzev Petra Krndelja, koji nije imao komandnu odgovornost. Presuda je pravosnažna od 16. januara 2018.

Fikret Boškailo pred Okružnim sudom u Trebinju oslobođen je optužbe da je od aprila do jula na području Čapljine 1992. učestvovao u pljački i uništavanju imovine velikih razmjera. Presuda je pravosnažna od 14. septembra 2006.

The post Logori HVO-a u kojima je mrvljen čovjek appeared first on DVOGLED.

You May Also Like
SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

Pripadnici SIPA-e u saradnji s Europolom od jutros provode akciju na području…
Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Na Facebook stranici bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića prenesena je njegova reakcija…

Pripadnici Oružanih snaga BiH spasili ženu: Odlučili smo da razbijemo vjetrobransko staklo

Nekoliko pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spasili su ženu koja je…
Naša stranka izigrala svoju Anju Margetić Stakić, novi SDP-ov gradonačelnik Sarajeva svjestan je da neće dugo vladati

Naša stranka izigrala svoju Anju Margetić Stakić, novi SDP-ov gradonačelnik Sarajeva svjestan je da neće dugo vladati

AUTOR: Faktor Sjednica Gradskog vijeća Sarajeva bit će održana u utorak, 26.…