Na poziv predsjednice Nataše Pirc Musar: MAJKE SREBRENICE U POSJETI SLOVENIJI

Tanja Fajon, ministrica vanjskih poslova Slovenije, naglasila je nepokolebljivu podršku Slovenije naporima da se očuva sjećanje na genocid u Srebrenici i da se podigne svijest, posebno među mladima, kako se takvi zločini nikada više ne bi ponovili.

Udruženje pokret majki enklava Srebrenice i Žepe i Udruženje žrtava i svjedoka genocida, nalaze se u dvodnevnoj posjeti Republici Sloveniji na poziv predsjednice Nataše Pirc Musar.

Sa ministricom vanjskih poslova Slovenije Tanjom Fajon, u ponedjeljak je održan sastanak, na kojem su razgovarali o 30. godišnjici genocida, pripremama oko obilježavanja, ali i o implementaciji rezolucija usvojenih u Evropskom parlamentu i Generalnoj Skupštini UN-a.

Iskazana je poosebna važnostna neophodnosti edukacije mladih kroz obrazovni sistem s ciljem upoznavanja mladih s rezultatima rada Haškog tribunala.

Na mreži X Fajon je napisala da je na sastanku naglasila nepokolebljivu podršku Slovenije naporima da se očuva sjećanje na genocid u Srebrenici i da se podigne svijest, posebno među mladima, kako se takvi zločini nikada više ne bi ponovili.

Razgovarano je i o nastavku negiranja genocida, kao i glorifikaciji ratnih zločinaca te kako spriječiti tu pojavu koja je sveprisutna na Balkanu.

Nastavljaju se aktivnosti i danas, sastankom sa predsjednicom Parlamenta Slovenije Urškom Klokočar, zatim s predsjednicom Slovenije Natašom Pirc Musar.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.765 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.

Inicijator rezolucija u EU parlamentu od 2009. 2015. i 2018, kao i sponzori rezolucije u Generalnoj Skupštini UN-a,”Slovenija čiji su parlamentarci od Jelka Kacina, Tanje Fajon do Igora Šoltesa, zasigurno mogu pomoći i biti nosioci aktivnosti oko implementacije rezolucija u segmentu obrazovanja”, naveli su iz udruženja žrtava i svjedoka genocida i Pokreta majki enklava Srebrenice i Žepe.

You May Also Like

Drama u Hrvatskoj: Bura nosila avion nekoliko metara od piste

Jaka bura puhala je danas na jugu Hrvatske, a o kakvoj jačini…

Drama u susjedstvu: Nag muškarac, sa oštricom od 15-ak centimetara, hodao gradskim ulicama

Potpuno nag muškarac s nožem u rukama šetao je sinoć Slavonskim Brodom,…

Austrijska vinjeta nikad skuplja: Od februara bi se vozači mogli suočiti s visokim kaznama

Vozači koji putuju austrijskim autocestama moraju imati važeću vinjetu. Kao tranzitnom putniku…

Detalji tragedije u Hrvatskoj – Roditelji pronađenih beba bili članovi sekte: "Smrt djece smatrali Božjom voljom"

Pronalazak zakopanih tijela dvije bebe u dobi oko godinu dana, u dvorištu…