Kada je predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump preuzeo dužnost u siječnju, on i izraelski premijer Benjamin Netanyahu imali su usklađene stavove o prioritetnim pitanjima – ratu u Pojasu Gaze i agresivnoj politici Irana.
Trump je prvo ukinuo zabranu prethodne administracije o isporuci velikih bombi Izraelu, potaknuo Izrael da “završi posao protiv Hamasa u Gazi” vojnim operacijama i izrazio slaganje s Netanyahuom o sukobu s Iranom i njegovim posredničkim frakcijama u regiji.
Međutim, posljednjih sedmica odnos između Trumpa i Netanyahua postao je napet jer se dvojica čelnika sve više ne slažu oko strategije za rješavanje tih izazova, s obzirom na to da su i Hamas i Iran značajno oslabljeni.
Tamo gdje Netanyahu vidi priliku da konačno uništi iranska nuklearna postrojenja, Trump vidi priliku da postigne dogovor i ukloni prijetnju iranskog nuklearnog oružja, prema riječima dva neimenovana dobro informirana bliskoistočna diplomata i dvije druge osobe upoznate s odnosima dvaju čelnika.
Dok Izrael započinje novu vojnu ofenzivu u Gazi, Trump se zalaže za prekid vatre i želi provesti svoj plan za poslijeratnu obnovu tog područja u okviru projekta “Bliskoistočna rivijera”.
Nakon što je Trump zaustavio američku vojnu kampanju protiv Huta, militantne skupine koju podržava Iran, Netanyahu je rekao da će Izrael nastaviti braniti se.
Prema dva neimenovana američka insajderska izvora, Trump je privatno rekao da je nova izraelska ofenziva u Pojasu Gaze uzaludan pokušaj jer će otežati obnovu.
SAD trenutno vrši pritisak i na Izrael i na Hamas da dogovore prekid vatre u okupiranoj palestinskoj enklavi, dok je, istovremeno, Netanyahu tjednima zabrinut zbog Trumpovog odbijanja da podrži izraelske vojne napade na iranska nuklearna postrojenja, zaključuje se u analizi američkih medija, prenosi b92.