Kako se ljeto 2025. približava, Hrvatska ostaje jedno od omiljenih odredišta za njemačke turiste. Upravo zbog toga, nemačko Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je niz korisnih savjeta i upozorenja, kako bi građani Njemačke mogli bezbjedno i bezbrižno da provedu odmor, piše espreso.
Iako se Hrvatska smatra vrlo bezbednom zemljom za putovanja, postoje određeni rizici na koje se skreće pažnja. Povremeno se održavaju protesti, koji su uglavnom mirni, ali se ipak preporučuje oprez.
Oprez tokom sportskih događaja i u velikim gužvama
Posebno se savjetuje dodatna pažnja tokom velikih sportskih događaja, naročito fudbalskih utakmica, kada može doći do nereda, sukoba navijača ili problema u saobraćaju. Iako je stopa kriminala u Hrvatskoj niska, a nasilni zločini retki, turisti bi trebalo da budu oprezni u većim gradovima i turističkim centrima, gde su džeparenja češća.
Preporučuje se:
nošenje male količine gotovine,
korišćenje beskontaktnog plaćanja,
čuvanje novca, dokumenata i vozačke dozvole na sigurnom mjestu,
izbjegavanje nošenja skupocijenog nakita.
Poseban oprez savjetuje se u gužvama na mejstima poput aerodroma, željezničkih stanica i tržnih centara, naročito u Zagrebu i na primorju.
Takođe, turistima se savjetuje da uvijek parkiraju vozilo na bezbjednim mjestima – čuvanim parkinzima ili kampovima – i da izbegavaju prenoćenje na odmorištima uz autoput. Nikako ne treba ostavljati vredne stvari u vozilu ili na plaži.
Još jedan praktičan savjet: prije poručivanja u restoranima, obavezno provjeriti cijene u meniju kako bi se izbjegla neprijatna iznenađenja.
Važne informacije za putovanje i vožnju
Hrvatska je deo Šengenskog prostora, što znači da su granične kontrole pojednostavljene, ali se tokom sezone mogu očekivati gužve i duža čekanja.
Vozačima se skreće pažnja na sljedeće:
putarina se plaća po pređenoj dionici autoputa,
dozvoljena količina alkohola u krvi je 0,5 promila,
za vozače mlađe od 25 godina važi pravilo nulte tolerancije – 0,0 promila.
Prirodne nepogode i upozorenja
Zbog mediteranske klime, tokom leta su česte visoke temperature, pa postoji povećan rizik od šumskih požara i požara niskog rastinja. Takođe, Hrvatska se nalazi u seizmički aktivnom području, pa zemljotresi nisu isključeni.
U slučaju prirodnih nepogoda, mogući su problemi u snabdevanju i infrastrukturi, čak i u razvijenim turističkim regijama.
Nemačko Ministarstvo poručuje da je Hrvatska sigurna, atraktivna i prijatna destinacija za odmor, ali da turisti treba da budu razboriti i da poštuju osnovne mere predostrožnosti kako bi izbjegli neprijatne situacije i u potpunosti uživali u odmoru.
Istraživanje pokazalo: Sve više Nijemaca planira kraći odmor
Koliko će tačno njemačkih turista ovog leta posetiti Hrvatsku, ostaje da se vidi. Istraživanje Udruženja turističkih organizacija Nemačke (BTW) pokazuje da sve više građana planira kraći i ređi odmor.
20% Nijemaca planira manje odmora nego prethodnih godina
11% planira kraće odmore
10% ispitanika najavilo je da će više putovati i potrošiti više novca nego ranije
Manji broj dolazaka iz Njemačke već se primijećuje
Promjene u turističkim navikama mogle bi ozbiljno da utiču na Hrvatsku, naročito tokom sezone. U 2024. strani turisti su ostvarili 17,4 miliona dolazaka i 85 miliona noćenja – što je porast od 3,1% u dolascima i 0,8% u noćenjima u odnosu na 2023. godinu. Strani gosti čine 85,8% ukupnih dolazaka i čak 90,7% svih noćenja.
U 2024. godini turisti iz Njemačke i dalje su činili najbrojniju grupu – sa 3,1 milion dolazaka i 21,1 milion noćenja. Ipak, to je za 4,2% manje dolazaka i 5,5% manje noćenja u poređenju sa 2023.