Prema novim odredbama, spolni odnos mora se temeljiti na slobodnoj volji obje strane, jasno izraženoj riječima ili gestama. Ako takvog pristanka nema – radi se o silovanju, koje se može kazniti zatvorskom kaznom do šest godina.
Inspirisan švedskim modelom poznatim po načelu “samo da znači da”, novi zakon ima za cilj zaštititi žrtve koje nisu bile u mogućnosti da se fizički odupru ili jasno odbiju seksualni čin.
“Trenutni zakon prepoznaje silovanje samo ako postoji nasilje, prijetnja ili ranjivost. Ali znamo da postoje i druge situacije u kojima osoba ne može odbiti seksualni nasrtaj”, poručila je ministrica pravosuđa Astri Aas-Hansen.
Zakon je usvojen velikom većinom i predstavlja važan korak u pravcu jače zaštite žrtava seksualnog nasilja. Norveška se time pridružila zemljama poput Švedske, Danske, Finske i Islanda, koje su u posljednjih nekoliko godina već redefinirale pojam silovanja.
U Švedskoj je promjena zakona 2018. godine dovela do porasta osuđujućih presuda za silovanje za čak 75 posto, što pokazuje učinkovitost ovakvih zakonskih rješenja.
Norveška je ovim potezom jasno poručila da bez izričitog pristanka – nema seksa.