Obilježena 32. godišnjica od zločina nad civilima u Štrpcima

Polaganjem cvijeća u parku Pobrežje u Podgorici, na spomeniku civilnim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije od 1991. do 2001, obilježena je 32. godišnjica zločina u bosanskohercegovačkom mjestu Štrpci, kad su pripadnici Vojske Republike Srpske iz voza na liniji Beograd – Bar izveli 20 putnika, potom ih mučili i ubili.

Iz Bošnjačkog vijeća poručili su da zločin u Štrpcima nikada neće biti zaboravljen i da će svaka vlast u Crnoj Gori biti podsjećana na ovaj datum.

U stanici Štrpci, u opštini Rudo, u BiH, 27. februara 1993, pripadnici vojne formacije „Osvetnici“, koja je djelovala u sastavu Višegradske brigade VRS, pod komandom haškog osuđenika Milana Lukića, izveli su 20 putnika, većinom bošnjačke nacionalnosti, odveli ih u selo Prelovo (opština Višegrad), gdje su ih mučili, a potom ubili.

Mirsad Rastoder iz Bošnjačkog vijeća ocijenio je da se za brojnim žrtvama i dalje traga i da se vjeruje da su njihovi posmrtni ostaci u jezeru Perućac, na granici BiH i Srbije.

– Već 32 godine porodice otetih žive u emotivnom ropstvu i psihičkoj torturi zbog toga što ne znaju gdje su im nestali najmiliji. Takođe, svjedočimo i da su od strane društva na neki način odbačene porodice stradalih – kazao je Rastoder.

Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić, kazao je “da danas ponovo možemo da prozivamo sudstvo i tužilaštvo zato što određeni sudski procesi nisu završeni”.

– I da ih ohrabrimo u tome da koriste nove mogućnosti koje se pružaju kroz korišćenje dokumenata Međunarodnog rezudialnog mehanizma, da iskoriste ta dokumenta i da se optužnice obnove, kako bi ljudi koji su stvarno optuženi za ove zločine bili dokazani i na sudu – kazao je Gutić.

Istakao je da kroz taj proces treba da se vidi ko su bili nalogodavci i da konačno na svjetlost dana izađu te činjenice.

– Ono što je Vlada kao izvršni organ mogla da uradi, i u ovom slučaju govorim kao član Vlade, mogu reći da je zadnjih godinu dana intezivno rađeno na zakonu o izmjenama i dopunama zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti koji je Vlada usvojila krajem prošle godine. On predviđa uvođenje novog instituta za civilne žrtve rata, kojim država priznaje greške iz prošlosti – istakao je Gutić.

Žrtve zločina su Esad Kapetanović, Iljaz Ličin, Fehim Bakija, Šećo Softić, Rifat Husović, Halil Zupčević, Senad Đečević, Jusuf Rastoder, Ismet Babačić, Tomo Buzov, Adem Alomerović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Džafer Topuzović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić i jedna nepoznata osoba. Najstarija žrtva imala je 59, a najmlađa 16 godina. Do sada su pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve.

Za zločin u Štrpcima pred sudovima u regionu pravnosnažno je osuđeno deset osoba.

Prema priči o Tomi Buzovu snimljen je kratkometražni film “Čovjek koji nije mogao šutjeti”, koji je nominiran za nagradu “Oscar”.

(Anadolu)

The post Obilježena 32. godišnjica od zločina nad civilima u Štrpcima appeared first on DVOGLED.

You May Also Like
SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

SIPA u saradnji s Europolom hapsi krijumčare narkotika, meta je bivši general HVO-a

Pripadnici SIPA-e u saradnji s Europolom od jutros provode akciju na području…
Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Novalić: Nametnuta Vlada je dobila skup instrukcija koje moraju sprovesti kako bi se odužili onima koji su ih instalirali

Na Facebook stranici bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića prenesena je njegova reakcija…

Pripadnici Oružanih snaga BiH spasili ženu: Odlučili smo da razbijemo vjetrobransko staklo

Nekoliko pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine spasili su ženu koja je…
Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal iz Cazina (90) se sprema za peti brak: “Bio sam sa 602 žene”

Džemal Ždralić je 90-godišnji penzioner iz Bosne i Hercegovine koji ne prestaje…