Prepoznajte najčešće simptome obostrane upale pluća, ovo je prvi zabrinjavajući znak

Liječenje obično uključuje antibiotike (ako je bakterijskog porijekla), antivirusne lijekove, tekućinu i odmor. U težim slučajevima može biti potrebna hospitalizacija i primjena kisika. Osoba s virusnom upalom pluća zarazna je sve dok joj tjelesna temperatura ne padne i ne stabilizira se nekoliko dana na normalnim vrijednostima. Kod bakterijske upale osoba je zarazna dok ne uzima antibiotik barem dva dana i dok joj se ne normalizira temperatura.
Simptomi

Simptomi obostrane upale pluća isti su kao kod upale pluća na jednom plućnom krilu.

Početak može biti iznenadan, pojavljuje se u roku od 48 sati praćen kašljem sa sluzi. Gusta sluz je žuta, zelena ili smeđa, a ponekad i krvava.

Jedan od prvih i zabrinjavajućih znakova upale pluća može se uočiti u disanju, koje postaje otežano, odnosno napornije te se opisuje kao “brzo i plitko”. Ponekad bi mogli ostati bez daha, čak i tokom odmora. Također možete osjetiti bol u prsima, koja se pogoršava pri disanju ili kašljanju.

Drugi uobičajeni znakovi mogu uključivati ubrzan rad srca, visoku temperaturu, znojenje i drhtanje, gubitak apetita i opći osjećaj da vam je loše.

Rjeđi simptomi su glavobolje, umor, mučnina, povraćanje, teško disanje, bol u zglobovima i mišićima, kao i zbunjenost te dezorijentacija.

Svima koji imaju znakove upale pluća savjetuje se posjetiti ljekara. Međutim, ako počnete kašljati krv ili imate izražene poteškoće u disanju, najbolje je potražiti hitnu pomoć.
Ko je u opasnosti

Oni koji su najviše izloženi riziku su:

novorođenčad i vrlo mala djeca,

starije osobe,

pušači,

osobe s drugim zdravstvenim stanjima kao što su astma, cistična fibroza, bolesti srca, bubrega ili jetre

Komplikacije upale pluća

O općem zdravlju, dobi i vrsti te stepenu upale pluća ovisi hoće li osoba razviti ozbiljne ili smrtonosne komplikacije:

Bakterije u krvotoku – upala pluća može biti opasna po život kad upala ispuni alveole u plućima i otežava disanje. U nekim slučajevima zaraza se može proširiti na krvotok i druge organe.

Nakupljanje tekućine i upala oko plućnih krila – ponekad se tekućina nakuplja između tanke, prozirne membrane (pleure) koja prekriva pluća i membrane koja ovija unutarnju površinu prsnog koša (pleuralni izljev). Normalno, pleura je glatka te omogućava da pluća lagano klize po plućnom košu prilikom udisaja i izdisaja. Ali kad se pleura oko pluća upali, može se nakupiti tekućina i doći do sveopće upale.

Apsces pluća – šupljina koja sadrži gnoj (apsces) koji se stvara u području zahvaćenom upalom pluća također je potencijalna komplikacija.

Akutni respiratorni distres sindrom (ARDS) – upala pluća zahvaća uglavnom cijelo područje oba plućna krila pa je disanje otežano, a tijelu nedostaje kisik. Podležeća bolest pluća bilo koje vrste, ali naročito KOPB povisuju rizik za nastanak ARDS-a, prenosi Raport.

You May Also Like

Kraj novembra na sceni Jelićeve: Doživite sve čari pozorišta uz ove dvije predstave

Na kraju mjeseca novembra, na sceni Centra kulture i mladih Općine Centar…

Nisu Dubai, ali … – Ove praline od pistacije i bijele čokolade će vas oduševiti!

Ljubitelje pistacije ne treba previše nagovarati na isprobavanje novih deserata s dodatkom…

Novi napadi na Selenu Gomez: “Ona je bolesna osoba koja mrzi SAD”

​Pjevačica Selena Gomez nedavno je objavila snimak na kome plače zbog deportacije…

Zemlja se nakrivila preko 80cm – to se ne bi trebalo dešavati

Nedavna studija objavljena u časopisu Geophysical Research Letters otkrila je da ispumpavanje…