Prirodni lijek za mnoge bolesti: Zašto bismo trebali konzumirati zovu

Kako navodi WebMD, u svijetu postoji otprilike 30 vrsta biljaka i drveća zove. Najpoznatija vrsta ove bilje u Evropi (poznata i kao Sambucus nigra) je ona koja je najviše povezana sa zdravljem i iscjeljenjem.

Prema vjerovanjima, njena historija datira još iz 400. godine prije nove ere, a navodi se da je Hipokrat, koji se smatra ocem medicine, zovu često koristio u liječenju drugih. U narodnoj medicini danas se smatra jednom od najljekovitijih biljaka na svijetu, prenosi Klix.

Bobice i cvjetovi bazge puni su antioksidansa i vitamina koji mogu ojačati vaš imunološki sistem. Mogu pomoći u ublažavanju upale, smanjenju stresa i zaštiti srca.

Neki stručnjaci preporučuju zovu za sprječavanje i ublažavanje simptoma prehlade i gripe. Također se koristio kao tretman za: zatvor, bolove u zglobovima i mišićima, infekcije koje utječu na način disanja, glavobolje, visoku temperaturu, probleme s bubrezima, epilepsiju, manja kožna oboljenja i stres.

Pored toga, dobija mnogo podrške kao ljekovito sredstvo kroz usmenu predaju, ali njen uspjeh u medicinskim testovima je manje siguran. Drugim riječima, ako se želite boriti protiv gripe, ne zaboravite na cjepivo protiv gripe.

Ipak, mnogi ljekari kažu da je sigurno uzimati zovu kao dio zdravog plana prehrane koji uključuje hranu s vitaminom B, vitaminom B6 i vitaminom E.

Bogata je vitaminom C (52,2 miligrama po šolji) i dijetalnim vlaknima (10,2 grama po šolji). Jedna šolja zove također sadrži: 26,7 grama ugljikohidrata, 0,7 grama masti i jedan gram proteina.

Kako je upotreba zove široka, tako postoje i brojni oblici u kojima dolazi, uključujući sirupe, gumene bombone, pastile, pilule i čajeve. Također se koristi u: boji za hranu, losione za tijelo, džemovima i vina.

Mišljenja o tome je li zaista korisna variraju, ali većina ljekara smatra da ju je sigurno konzumirati u malim dozama. No, nezrele ili nekuhane bobice ili cvjetovi biljke mogu uzrokovati mučninu, povraćanje i proljev. Veće količine mogu uzrokovati još ozbiljnije trovanje.

Također, ako ste trudni ili dojite, ne biste je trebali konzumirati. Drugi dijelovi bazge, uključujući grane, grančice, lišće, korijenje i sjemenke, otrovni su jer sadrže vrstu cijanogena koji se naziva glikozid.

Osobe s imunološkim problemima mogu imati reakcije na zovu. Ako dobijete osip ili imate problema s disanjem nakon što je konzumirate, moguće je da ste alergični na nju. Budući da je diuretik, budite oprezni kada je uzimate ako također koristite lijekove koji uzrokuju češće mokrenje.

You May Also Like

Kraj novembra na sceni Jelićeve: Doživite sve čari pozorišta uz ove dvije predstave

Na kraju mjeseca novembra, na sceni Centra kulture i mladih Općine Centar…

Nisu Dubai, ali … – Ove praline od pistacije i bijele čokolade će vas oduševiti!

Ljubitelje pistacije ne treba previše nagovarati na isprobavanje novih deserata s dodatkom…

Novi napadi na Selenu Gomez: “Ona je bolesna osoba koja mrzi SAD”

​Pjevačica Selena Gomez nedavno je objavila snimak na kome plače zbog deportacije…

Zemlja se nakrivila preko 80cm – to se ne bi trebalo dešavati

Nedavna studija objavljena u časopisu Geophysical Research Letters otkrila je da ispumpavanje…