Rusija proglašena krivom za obaranje aviona 2014. u kojem je poginulo 298 ljudi

Vijeće Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) danas je donijelo odluku da je Rusija kriva za obaranje putničkog aviona MH17 u julu 2014. godine.

Avion MH17, Boeing 777 kompanije Malaysia Airlines, poletio je 17. jula 2014. iz zračne luke Schiphol u Amsterdamu prema Kuala Lumpuru.

Tri sata nakon polijetanja, avion je pogođen projektilom zemlja-zrak Buk iznad Donjecke oblasti u Ukrajini, koji su ispalile proruske separatističke snage. Svih 298 putnika i članova posade, uključujući 196 nizozemskih državljana, izgubilo je život.

Rusija nikada nije priznala odgovornost, već je širila teorije zavjere kako bi krivicu prebacila na druge strane.

Prema saopštenju nizozemskog ministarstva vanjskih poslova, “velika većina” članica ICAO-a podržala je Nizozemsku i Australiju, koje su 2022. godine pokrenule postupak protiv Rusije pred ovom organizacijom.

Presuda
U presudi se navodi da je Rusija “odgovorna za obaranje leta MH17” i da su njeni postupci „povrijedili Konvenciju o međunarodnom civilnom vazduhoplovstvu, poznatu kao Čikaška konvencija“.

U narednim sedmicama, Vijeće ICAO-a razmotrit će koji oblik naknade je prikladan. U tom smislu, Nizozemska i Australija zahtijevaju da ICAO naloži Rusiji da započne pregovore s obje zemlje i da posreduje u tom procesu – izjavio je nizozemski ministar vanjskih poslova Kaspar Veldkamp.

Obitelji žrtava već su ranije tražile da Rusija prizna odgovornost, ali to nikada nisu dobile. Podsjećaju da bi takvo priznanje trebalo biti dio svakog budućeg mirovnog sporazuma za okončanje ruske invazije na Ukrajinu, navodi Europska Pravda.

Pozivanje na odgovornost
Ambasadorica Ukrajine u Kanadi i predstavnica Kijeva pri ICAO-u, Julija Kovaliv, izjavila je za Europsku Pravdu da ova odluka predstavlja “još jedan značajan korak ka pozivanju Rusije na odgovornost”.

– Civilno vazduhoplovstvo je osjetljiva tema za Rusiju, i nastavit ćemo raditi na tome da svi koji krše Čikašku konvenciju, uključujući Rusiju i Iran, budu pozvani na odgovornost – dodala je Kovaliv.

U novembru 2022. godine, Okružni sud u Hagu osudio je dvojicu Rusa i jednog Ukrajinca na doživotnu kaznu zatvora u odsutnosti zbog njihove uloge u obaranju MH17. Četvrti optuženik, također Rus, oslobođen je zbog nedostatka dokaza.

U drugom incidentu, 25. decembra prošle godine, projektil iz ruskog sistema protivvazdušne odbrane Pantsir vjerovatno je izazvao pad aviona Azerbaijan Airlinesa iznad ruskog vazdušnog prostora. U nesreći je poginulo 38 od 67 putnika i članova posade. Baku je optužio Moskvu za grešku u obaranju aviona i zatražio zvanično priznanje krivice i odštetu.

You May Also Like

New York Times o uzroku tragedije: ‘Imamo podatke, na nebu se događaju jezive stvari‘

Više od 90 posto američkih kontrolnih tornjeva radi debelo ispod kvote stručnog…

Vladimir Putin potpisao novi zakon: Oprostit će dugove svima koji se prijave za odlazak u – rat

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon o oprostu dugova vojnim regrutima…

U stvarima naručenim s Temua pronađene kancerogene materije

Najnovija ispitivanja sprovedena u Južnoj Koreji pokazala su alarmantne rezultate o prisustvu…

Iz UAE tvrde da su već uhapsili troje odgovornih za ubistvo rabina

Ujedinjeni Arapski Emirati saopćili su da su tri osobe uhapšene zbog ubistva…